Our Faculty and Staff

Mary Immaculate School has a caring and highly qualified, fully certified staff, committed to Catholic education. Our low teacher turnover provides a secure and stable environment for students and parents.

Administrative Staff

Matthew Krause

 

Principal
Ext. 0
e. [email]
 

Linda Coffin

Assistant Principal
Ext. 118
e. [email]

Cheryl Eliason

Assistant Principal
Ext. 300
e. [email]

Paula Echeverry

Secretary
Ext. 114
e. [email]

Sandy Schluterman

 R.N.

School Nurse
Ext. 111
e. [email]

Rosemary Martinez

Development &
Communication
Ext. 151
e. [email]

Cathy Carmack

Safe Environment
Ext. 302
e. [email]

Bill Newman

Technology Coord
Ext. [117]
e. [email]

Michele Jones

Athletic Director
Ext. 115
e. [email]

background.jpg

Helen Dahlvig

Bookkeeper
Ext. 112
e. [email]

background.jpg

Caroline Barnett

Counselor
Ext. 153
e. [email]

Susan 

Ratz-Thomas

Parent Engagement
Ext. 154
e. [email]


Teacher Contact Information

Use the following information to stay in touch with your child's teacher. 

Kindergarten

Rose Harrelson Department Head Kindergarten KA Ext. 230 [email]

Rose Harrelson
Department Head
Kindergarten KA

Ext. 230
[email]

Rosemary McMahon Kindergarten Aide Ext. 430 [email]

Rosemary McMahon
Kindergarten Aide
Ext. 430
[email]

Linda Strong Kindergarten - KB Ext. 231 [email]

Linda Strong
Kindergarten - KB
Ext. 231
[email]

Sarah Ashford Kindergarten Aide Ext. 431 [email]

Sarah Ashford
Kindergarten Aide
Ext. 431
[email]

Judy Feldman Kindergarten - KC Ext. 232 [email]

Judy Feldman
Kindergarten - KC
Ext. 232
[email]

 

 

 

 

Primary

Dana Beachner 1st Grade - 1A Ext. 240 [email]

Dana Beachner
1st Grade - 1A
Ext. 240
[email]

Sue Wunderlick 1st Grade - 1B Ext. 241 [email]

Sue Wunderlick
1st Grade - 1B
Ext. 241
[email]

Lisa Meenan 1st Grade - 1C Ext. 242 [email]  

Lisa Meenan
1st Grade - 1C
Ext. 242
[email]  

Patsy Bauman 2nd Grade - 2A Ext. 243 [email] 

Patsy Bauman
2nd Grade - 2A
Ext. 243
[email

Teresa Flores 2nd Grade - 2B Ext. 244 [email]

Teresa Flores
2nd Grade - 2B
Ext. 244
[email]

Anne Holubec 2nd Grade - 2C Ext. 245 [email]

Anne Holubec
2nd Grade - 2C
Ext. 245
[email]

Joyce Moxley 3rd Grade - 3A Ext. 246 [email]    

Joyce Moxley
3rd Grade - 3A
Ext. 246
[email]    

Laura White 3rd Grade - 3B Ext. 247 [email]

Laura White
3rd Grade - 3B
Ext. 247
[email]

Sherry McCord Department Head 3rd Grade - 3C Ext. 248 [email]  

Sherry McCord
Department Head
3rd Grade - 3C

Ext. 248
[email]  

Intermediate

Heidi Smith 4th Grade - 4A Ext. 260 [email]

Heidi Smith
4th Grade - 4A
Ext. 260
[email]

Jouni Lehtola 4th Grade - 4B Ext. 261 [email]

Jouni Lehtola
4th Grade - 4B

Ext. 261
[email]

Kim Pfaffenberger Department Head 5th Grade - 5A Ext. 262 [email] 

Kim Pfaffenberger Department Head
5th Grade - 5A

Ext. 262
[email

Mark Austin 5th Grade - 5B Ext. 263 [email] 

Mark Austin
5th Grade - 5B

Ext. 263
[email

JoAnn Schultz 6th Grade - 6A Ext. 264 [email] 

JoAnn Schultz
6th Grade - 6A

Ext. 264
[email

Veronica Navarro 6th Grade - 6B Ext. 265 [email]

Veronica Navarro
6th Grade - 6B

Ext. 265
[email]

Junior High

Kathy Bach 7th Grade - 7A Ext. 272 [email]

Kathy Bach
7th Grade - 7A
Ext. 272
[email]

Kimberly Murawski 7th Grade - 7B Ext. 270 [email]

Kimberly Murawski
7th Grade - 7B
Ext. 270
[email]

Cathy Huffman 8th Grade - 8A Ext. 271 [email]

Cathy Huffman
8th Grade - 8A
Ext. 271
[email]

Thelma Glasgow 8th Grade - 8B Ext. 273 [email]

Thelma Glasgow
8th Grade - 8B
Ext. 273
[email]

Linda Coffin Jr. High History Ext. 118 [email]

Linda Coffin
Jr. High History
Ext. 118
[email]

 

 


Special Programs

Cheryl Eliason Alphabetic Phonics Coordinator / Content Mastery Ext. 300 [email]

Cheryl Eliason
Alphabetic Phonics Coordinator / Content
Mastery
Ext. 300
[email]

Kathy Dwelle Alphabet Phonics Facilitator / Content Mastery Ext. 301 [email]

Kathy Dwelle
Alphabet Phonics Facilitator / Content Mastery
Ext. 301
[email]

Cathy Carmack Art Ext. 302 [email]

Cathy Carmack
Art
Ext. 302
[email]

Cecilia Burgin Extended Day Program (EDP) Ext. 305 [email]

Cecilia Burgin
Extended Day Program (EDP)
Ext. 305
[email]

Karen Saldana Library Special Programs Leader Ext. 152 [email]

Karen Saldana
Library

Special Programs Leader
Ext. 152
[email]

Anne Bremer Music Ext. 303 [email]

Anne Bremer
Music
Ext. 303
[email]

Debbie Gambrel Physical Education Ext. 304 [email]

Debbie Gambrel
Physical Education

Ext. 304
[email]

Michele Jones Physical Education Ext. 115 [email]

Michele Jones
Physical Education
Ext. 115
[email]

Cecilia Burgin Spanish: Intermediate / Jr. High Ext. 305 [email]

Cecilia Burgin
Spanish: Intermediate / Jr. High
Ext. 305
[email]

Susana Zinser Spanish: Kindergarten / Primary Ext. 306 [email]

Susana Zinser
Spanish: Kindergarten / Primary
Ext. 306
[email]

Debbie King Speech and Drama Ext. 307 [email]

Debbie King
Speech and Drama
Ext. 307
[email]

Sandra Loshelder Technology: Intermediate / Jr. High Ext. 274 [email]

Sandra Loshelder
Technology: Intermediate / Jr. High
Ext. 274
[email]